SKU: PWCUQC013-BK
GTIN: 0990478105614
344.66 344.66 AED AED 344.66 Tax Included 349.00
Not Available For Sale
This combination does not exist.
Out of Stock
Invalid email
We'll notify you once the product is back in stock.
Added to your wishlist
Loading ...
Loading ...
BULK PURCHASE
Buy More, Save More - Bulk Purchase Deals Await! CHECK IT OUT
Powerology Power Hub12 Socket Multi Port Tower Hub Extension GaN Technology Black
Description
Powerology 12 Sockets Multi-Port Tower Hub could be the most useful power tool you have ever seen! Your gadget will never run out of power with the help of this 3250W tower hub. GaN technology of this tower hub helps to charge your devices in a better and fast way which is great and the characteristic like overload switch protects the battery of your devices. This tower hub provides multi-ports like USB-A and USB-C, multi-plug and 12 sockets that could be a smart option for Crowded and multi-gadget environments like an office. Finally on the top of this tower hub there is a fast-wireless charger to charge your device at 15W power.
Powerology Power Hub12 Socket Multi Port Tower Hub Extension Fast Charge Black
Features
  • GaN Technology
  • 3 Pin UK Plug
  • Overload Switch
  • 12 Sockets
  • Multi-Port
  • Fast Charge
Specifications
  • ​Rated Power: 3250W-13A
  • Max Input Voltage: AC 100V-250V 50/60Hz
  • AC Outlet: 12 UK Sockets
  • Surge Protection: 1700J
  • Wireless Charger: 15W
  • USB-C PD Output: 45W 5V/3A 9V/3A 12V/3A 15V/3A 20V/2.25A
  • Sharing USB-C Output: 20W
  • Each Port USB-A QC3.0 Output: 18W 5V/ 3A 9V/2A 12V/1.5A
  • Sharing USB-A Output: 12W 5V/2.4A
  • Power Cord: 13A / 3m (UK Plug)